Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz – ŁKS Commercecon Łódź 3:1
(26:24, 25:27, 25:23, 25:16)

Sezon 2018/2019 - Polska Liga Siatkówki Kobiet - najwyższy poziom rozgrywkowy

2019-01-04

Bydgoszcz

Był to dwunasty mecz fazy zasadniczej w sezonie 2018/2019 rozgrywek Tauron Liga – 83. edycji mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Mistrzostwa po raz 65. przeprowadzano w formule rozgrywek ligowych, a po raz 13. w postaci ligi zawodowej, organizowanej przez Polską Ligę Siatkówki pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Wiewióry nieco lepiej rozpoczęły pierwszą partię obejmując prowadzenie 2:0. Bydgoszczanki zgarnęły punkt w następnej akcji, gdyż atak skończyła Marta Ziółkowska. Niedługo później asem serwisowym popisała się Ewelina Krzywicka, doprowadzając tym samym do wyrównania (4:4). ŁKS powrócił do przewagi za sprawą dwóch „oczek” w wykonaniu Klaudii Alagierskiej (7:4). I tym razem jednak gospodynie dogoniły rywala (7:7). Pałac poszedł za ciosem, poprzez kolejny ataku Gałuchy osiągając rezultat 10:8. Punkt do przewagi zagrywką dołożyła Patrycja Balmas (12:9). Łodzianki wciąż nie odpuszczały, blokując Krzywicką. Następnie atak skończyła Ewa Kwiatkowska, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie (16:15). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ponieważ Bydgoszczanki po raz kolejny wyszły na prowadzenie (19:17). Wyrównana walka na parkiecie trwała do samego końca seta. Ostatecznie pierwszą partię wygrały rywalki (24:26).

Początek drugiej odsłony był kontynuacją wymiany ciosów. Od stanu 4:4 dwukrotnie piłkę na punkt zamieniła Balmas, dając Pałacowi nieznaczną przewagę (6:4), którą jednak udaną walką na siatce zniwelowała Klaudia Alagierska (6:6). Niedługo później Wiewióry postawiły skuteczny blok, a także atakiem popisała się Monika Bociek, co pozwoliło im nieznacznie „odskoczyć” (10:7). Mimo przerwy na żądanie trenera Mateli przeciwniczki nadal nie mogły doprowadzić do remisu (10:13). W dalszym fragmencie seta ŁKS nie pozwolił sobie na dekoncentrację (17:15). W końcu Pałac dopiął swego, dlatego na tablicy pojawił się rezultat 18:18. Taki stan rzeczy trwał niedługo, gdyż kontrę skończyła Aleksandra Wójcik (20:18). Sytuacja ponownie obróciła się o sto osiemdziesiąt stopni, w czym pomógł as serwisowy Gałuchy (21:20). Ostatecznie drugą partię wygrały EŁKaeSianki (27:25).

Wiewióry powróciły na parkiet w dobrym stylu, osiągając wyraźne prowadzenie (4:1). Drużyna gospodyń wcześnie powróciła do rywalizacji (4:4). Lekki impas punktową zagrywką przerwała Marta Wójcik (9:7). ŁKS poszedł za ciosem, powiększając prowadzenie nad rywalkami (12:8). Pałac wciąż jednak pozostawał niebezpieczny, konsekwentnie zbliżając się do wyniku. Błędy własne po stronie ŁKS spowodowały, że to rywalki wyszły na prowadzenie 18:16. Pałacanki kurczowo trzymały się swojej zaliczki, by przy stanie 21:19 postawić blok na Bociek. To nie zraziło Wiewiór, które cały czas starały się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (21:22). Kolejny pojedynek w końcówce wygrały rywalki, wychodząc na prowadzenie w meczu 2:1.

Czwarta partia zaczęła się od gry punk za punkt do stanu 6:6. Po wyrównanym początku większą zaliczkę poprzez atak Moniki Fedusio oraz zagrywkę Magdaleny Mazurek wypracowały sobie zawodniczki z Bydgoszczy (10:7). Łodzianki nie pomagały sobie w próbie wyrównania, popełniając własne błędy. Oprócz tego Pałacanki wykorzystywały kontrataki, budując tym samym coraz wyraźniejszą przewagę (15:9). Mimo reakcji Michala Maska, dominacja Pałacu trwała w najlepsze i dopiero serwis w siatkę Marty Ziółkówskiej przerwał serię jej zespołu (18:10). Do końca odsłony niewiele wydarzyło się już na boisku, gdyż podopieczne Piotra Mateli spokojnie utrzymały prowadzenie, nie dając sobie wydrzeć zwycięstwa.

MVP spotkania została wybrana Patrycja Balmas, która zdobyła 26 punktów.