Drużyna curlingowa ŁKS powstała w 2021 r. z inicjatywy Piotra Idzikowskiego i Marka Malinowskiego. Inauguracyjnym występem (maj 2021) były Mistrzostwa Polski seniorów, czyli zawodników powyżej 50 lat. W pierwszym pełnym sezonie (2021/2022) zespół był częścią rekreacyjnej grupy sportowców ŁKS, czyli drużyny Łódź Kocha Sport. W sezonie 2022/2023 drużyna bardziej się zorganizowała i występowała już pod nazwą ŁKS Curling Team. Trenerką drużyny została wielokrotna mistrzyni Polski, Marta Szeliga-Frynia. Zakupiono stroje klubowe, zaprojektowano logo sekcji i wyprodukowano własne piny. Drużyna regularnie występowała w turniejach towarzyskich i mistrzowskich.

W pierwszych dwóch sezonach, przez ŁKS Curling Team przewinęło się 10 zawodników i zawodniczek:
– Krzysztof Agaciak,
– Krzysztof Gowin,
– Cezary Gromek,
– Joanna Erdman,
– Piotr Idzikowski,
– Krzysztof Jodłowski,
– Marek Malinowski,
– Zbigniew Orłowski,
– Remigiusz Pękala,
– Jacek Szeliga,
– Jacek Szkobel.

W sezonie 2023/2024 drużyna ŁKS Curling Team wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski w kategorii seniorów 50+, a Piotr Idzikowski zagrał w trzech meczach na mistrzostwach świata w tejże kategorii. W sezonie 2024/2025 skład zwiększył się do 24 osób.

 

2021

Wrzesień – w nowym sezonie, kibice ŁKS Łódź trenujący curling, postanawiają zorganizować się w drużynę pod szyldem istniejącej już grupy sportowej Łódź Kocha Sport.
1 maja – głównem celem sezonu był udział w turnieju o mistrzostwo Polski seniorów, czyli zawodników powyżej 50. roku życia. Drużyna rozgrywa 5 meczów, ponosząc 5 porażek. Skład ŁKS:
– Marek Malinowski,
– Piotr Idzikowski,
– Krzysztof Gowin,
– Remigiusz Pękala.

16 września – rozpoczyna się nowy sezon na lodzie. Trenerką drużyny zostaje Marta Szeliga-Frynia, wielokrotna mistrzyni Polski. Nowym zawodnikiem jest Zbigniew Orłowski, który zastępuje kontuzjowanego Remigiusza Pękalę.

2022

26 marcaw Rydze odbywa się towarzyski turniej dla zawodników powyżej 50 lat. Jest to pierwszy międzynarodowy występ curlerów ŁKS Curling Team. Drużyna rozgrywa mecze z reprezentacjami Litwy (żeńską) i Łotwy (męską i żeńską). W turnieju biorą udział:
– Krzysztof Gowin,
– Marek Malinowski,
– Piotr Idzikowski,
– Zbigniew Orłowski.

26 kwietnia – po dwóch latach treningu, drużyna odnosi pierwszy sukces, wygrywając trwającą cały sezon Ligę Curling Łódź. Skład grający w Lidze to:
– Joanna Erdman – skip,
– Krzysztof Agaciak,
– Marek Malinowski,
– Piotr Idzikowski.

29 kwietnia – na zakończenie sezonu, drużyna bierze udział w drugim międzynarodowym turnieju Gouden Carolus, który cyklicznie odbywa się w Brukseli. Skład grający w turnieju:
– Joanna Erdman – skip,
– Zbigniew Orłowski,
– Krzysztof Agaciak,
– Marek Malinowski,
– Piotr Idzikowski.
18 sierpnia – odbywa się spotkanie organizacyjne przed nowym sezonem. W sekcji występować będzie 8 osób:
– Jacek Szeliga,
– Joanna Erdman,
– Zbigniew Orłowski,
– Krzysztof Gowin,
– Marek Malinowski,
– Cezary Gromek,
– Krzysztof Agaciak,
– Piotr Idzikowski.
Od tego dnia, drużyna oficjalnie nosi nazwę ŁKS Curling Team.

18 września – ŁKS Curling Team rozpoczyna sezon od turnieju Galante Bajbory. W weekendowym turnieju wystąpują dwie drużyny, zbudowane prawie w całości o zawodników ŁKS Curling Team. Ostatecznie FAZI zajmują pierwsze miejsce, a FORFUN czwarte.
18 grudnia – ŁKS Curling team startuje w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego. W grupie eliminacyjnej padają następujące wyniki:
– ŁKS Curling Team – POS Dyderski 9:4,
– ŁKS Curling Team – The Gentelmen 4:11,
– ŁKS Curling Team – KSW Rokita 7:3,
W ćwierćfinale ŁKS Curling Team przegrywa z Four Fifties 2:8 i w klasyfikacji końcowej zajmuje 6. miejsce. Skład ŁKS:
– Joanna Erdman – skip,
– Marek Malinowski – vice skip,
– Krzysztof Agaciak,
– Piotr Idzikowski.

2023

15 stycznia – męska część drużyny ŁKS startuje w 2 ogólnopolskiej lidze curlingu (trzeci poziom rozgrywkowy) jako POS Orłowski. Drużyna wygrywa tylko jedno spotkanie i spada do 3 ligi.
29 stycznia – w dwudniowym turnieju ŁDZ OPEN startuje 16 drużyn. Drużyna ŁKS Curling Team zajmuje 5 miejsce. Warto odnotować, że ŁKS Curling Team jako jedyny wygrywa z triumfatorem turnieju FTC Jaguars, reprezentującym Ferencvaros Budapeszt.
12 lutego – odbywają się n
ieoficjalne Mistrzostwa Polski seniorów, czyli zawodników powyżej 50 lat. Drużyna ŁKS Curling Team gra w turnieju jako POS Idzikowski. Wyniki ŁKS w grupie eliminacyjnej:
– ŁKS Curling Team – TKC Szatkowski 7:2,
– ŁKS Curling Team – KSW Nowak 5:10,
– ŁKS Curling Team – POS Kowalski 10:4,
– ŁKS Curling Team – MCC Detyniecki 4:5,
– ŁKS Curling Team – GCC Skowroński 9:1.
Minimalna, pechowa porażka z MCC Detyniecki sprawia, że ŁKS nie gra w meczu o złoty medal. Trzy zwycięstwa pozwalają jednak wystąpić w meczu o 3 miejsce. Spotkanie kończy się porażką z POS Kowalski 5:8 i miejscem tuż za podium. Skład ŁKS:
– Jacek Szeliga – skip,
– Jacek Szkobel – viceskip
– Marek Malinowski,
– Krzysztof Jodłowski,
– Piotr Idzikowski.
4 marca – ŁKS bierze udział w turnieju kwalifikacyjnym Pucharu PFKC mężczyzn (nieoficjalne mistrzostwa Polski). W czterech meczach drużyna uznaje wyższyszość przeciwników, ale dwa z tych spotkań gra na styku, do ostatniego kamienia (7:8 i 7:9). Skład ŁKS Curling Team (POS Idzikowski):
– Marek Malinowski,
– Krzysztof Agaciak,
– Piotr Idzikowski,
– Cezary Gromek,
– Jacek Szkobel.
Wyniki meczów:
– ŁKS Curling Team – SSC Adamski 7:8,
– ŁKS Curling Team – MCC Suchożebski 3:8,
– ŁKS Curling Team – KKC Marek 1:8,
– ŁKS Curling Team – WARS Gumiński 7:9.
11 kwietnia – ŁKS Curling Team organizuje swój własny projekt – Puchar im. Marysi. W pierwszej edycji (miejmy nadzieję cyklicznej imprezy), ŁKS gra przeciwko kapitanowi wówczas najlepszej męskiej drużyny curlingowej w Polsce. Konrad Stych i jego drużyna MCC Team Stych, 3 tygodnie później będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy. Był to mecz wyjątkowy, gdyż Konrad Stych grał sam, a ŁKS Curling Team w pełnym składzie. Puchar zdobył Konrad Stych, wygrywając 3:1. Triumfator Pucharu im. Marysi w nagrodę otrzymał oczywiście Puchar, książkę do nauki rzutu oszczepem i, jako pierwszy zawodnik w Polsce, wpinkę naszej drużyny. Skład ŁKS:
– Joanna Erdman,
– Marek Malinowski,
– Krzysztof Agaciak,
– Piotr Idzikowski,
– Cezary Gromek,
– Krzysztof Gowin,
– Jacek Szkobel.

17 kwietniaLiga curling Łódź kończy się drugim z rzędu triumfem ŁKS Curling Team. W trakcie całego ligowego sezonu, drużyna ŁKS rozgrywa 13 spotkań:
– 7 zwycięstw,
– 2 remisy (obydwa z Curling Girls),
– 4 porażki (dwie ze Stoners, jedna z Curling Girls i jedna z Happy End).
Skład ŁKS:
– Cezary Gromek,
– Krzysztof Agaciak,
– Marek Malinowski,
– Piotr Idzikowski.
23 kwietnia – zespół bierze udział w międzynarodowym turnieju towarzyskim Ljubljana Open. Curlerzy ŁKS wygrywają 2 z 4 meczów i zajmują 17. miejsce w gronie 30 drużyn:
– ŁKS Curling Team – CCM-Curling Eagles (GER) 6:4,
– ŁKS Curling Team – Team Cheng (Hong Kong) 4:6,
– ŁKS Curling Team – Young-stars (USA&SLO) 4:7,
– ŁKS Curling Team – Varese Curling – Tipsy Foxes (ITA) 7:2.
Skład ŁKS:
– Cezary Gromek – skip,
– Krzysztof Agaciak – viceskip
– Marek Malinowski,
– Piotr Idzikowski.
29 kwietnia – ostatnim akcentem sezonu jest towarzyski turniej na hali na ul. Śnieżnej, w którym drużyna zajmuje 3. miejsce.
18 czerwca – curlerzy ŁKS zostają zaproszeni do współorganizacji wielosekcyjnego pikniku klubowego, dla którego okazją jest 600-lecia miasta Łodzi. Piknik odbywa się na głównej płycie boiska piłkarskiego ŁKS Łódź. Drużyna na tę okoliczność przygotowuje specjalny tor do gry w curling w lecie. W trakcie pikniku, z toru korzysta około 600 dzieci.

5 listopada – drużyna rozpoczyna rozgrywki w 3. Polskiej Lidze Curlingu. W jesiennej części rywalizacji zespół odnosi jedno zwycięstwo.
26 listopada – weekendowy turniej w Bełchatowie drużyna ŁKS kończy na 7 miejscu (30 drużyn), z bilansem 4 wygrane – 2 porażki.
3 grudnia – ŁKS Curling Team zdobywa brązowy medal mistrzostw Polski. Zespół występuje w składzie:
– Cezary Gromek,
– Jacek Szeliga
– Marek Malinowski,
– Jacek Szkobel,
– Piotr Idzikowski.
Trenerem drużyny jest Marta Szeliga-Frynia.

2024

28 stycznia – drużyna stratuje w turnieju towarzyski ŁDZ Open i zajmuje, podobnie jak przed rokiem, 5. miejsce.
10 marca – odbywa się wiosenny weekend 3. Polskiej Ligi Curlingu. ŁKS wygrywa 4 mecze i jest bardzo blisko awansu do 2. ligi.
16 kwietnia – odbywa się druga edycja Pucharu Marysi. Tym razem przeciwnikiem ŁKS jest drużyna Frynia Family, czyli rodzina trenerki i naszego najstarszego zawodnika Jacka. Na trybunach i na lodzie pojawia się dość niespodziewanie cała drużyna siatkarek ŁKS Commercecon.

19-24 kwietnia – zawodnik ŁKS, Piotr Idzikowski, występuje w trzech meczach reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Ostersund. Łodzianin gra w meczach przeciwko reprezentacji:
Nigerii,
Nowej Zelandii,
Niemiec.


12 maja
– ostatnim akcentem sezonu jest Torneo Internazionale Jass Curling Club. W zawodach w Varese (nieopodal Mediolanu), ŁKS plasuje się na 8. miejscu na 24 drużyny.

29 sierpnia – po przerwie letniej do drużyny dołącza 16 nowych osób.
19 października – ŁKS rozgrywa swój drugi mecz w Warszawskiej Amatorskiej Lidze Curlingu. Przeciwnikiem jest reprezentacja Polski kobiet, przygotowująca się do występu na mistrzostwach Europy. ŁKS przegrywa 1:9.
9 listopada – w fińskiej Lohji kończą się mistrzostwa świata grupy B w curlingu na wózkach. Polska zajmuje 5. W składzie reprezentacji Polski są trzy osoby związane z ŁKS Curling Team:
– Łukasz Waszek – zawodnik reprezentacji (zawodnik ŁKS Curling Team),
– Krzysztof Agaciak – II trener reprezentacji (zawodnik ŁKS Curling Team),
– Paweł Frynia – I trener reprezentacji (II trener ŁKS Curling team w roku 2023).

Autor.
dziki-1969

Źródło informacji.
Relacja uczestnika

Zostań Patronem sekcji CURLINGU

Czy chcesz wspomóc ten projekt?

Jeśli tak, napisz do nas na kontakt@encyklopedialks.pl

Zostań Fundatorem Serwisu

Chcesz zostać fundatorem serwisu?

Chcesz wspomóc projekt?

napisz do nas na: fundator@encyklopedialks.pl

PATRON SEKCJI

5 komentarzy do “CURLING”

  1. Jako osoba ceniąca oryginalność, chciałbym się dowiedzieć, czy korzystasz z nietypowych form wyrażenia, takich jak poezja czy mikropowieści, aby przekazać treści w bardziej nietuzinkowy sposób?

  2. Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

  3. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you may be
    a great author.I will ensure that I bookmark your
    blog and will eventually come back someday.
    I want to encourage you to definitely continue your great
    writing, have a nice holiday weekend!

Dodaj komentarz

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this