HISTORIA

Ze śladowych informacji wynika, że sekcja rugbistów istniała w Łódzkim Klubie Sportowym w latach 20. XX wieku. Rugby w naszym klubie próbował zaszczepić Stanisław Sobociński, który podczas studiów w Warszawie w połowie lat 20-tych poprzedniego stulecia występował w akademickim Orle Białym. W kompletowanej drużynie, mającej rozegrać mecz z byłym zespołem Sobocińskiego, znaleźli się też zawodnicy innych klubów, m.in. bokserzy Erwin Stibbe i Tomasz Konarzewski (obaj Union Łódź) oraz Jan Gerbich (Krusche-Ender Pabianice). Dwaj ostatni to olimpijczycy z Paryża (1924). Planowany mecz z Orłem Białym nie doszedł jednak do skutku i zespół został rozwiązany, choć podejmowano jeszcze próby jego reaktywacji. Wiadomo, że adeptów rugby w ŁKS trenował wybitny łódzki lekkoatleta, Czesław Rembowski, a wśród pamiątek klubowych pozostała stara fotografia zawodników sekcji rugby z 1926 roku. 

Były to zresztą początki tej dyscypliny sportu w naszym kraju. Pierwsze próby organizacji rozgrywek ligowych w Polsce pojawiły się w 1925 roku. Rugby jednak nie cieszyło się wówczas ani popularnością, ani przychylnością ówczesnych władz. Co ciekawe, do ligowej rywalizacji nie doszło m.in. przez przewrót majowy, bowiem gro drużyn tworzonych było przy jednostkach wojskowych, a po zamachu stanu z 1926 roku przestały one istnieć. Do projektu rozgrywek wrócono w 1927 roku, ale ich start opóźnił się o dwa lata i dopiero w 1929 roku przeprowadzono zawody o tytuł mistrza Polski. Uczestniczyły w nich jedynie trzy warszawskie zespoły. Sekcji rugby w Łódzkim Klubie Sportowym już wówczas nie było, a same ligowe zmaganie w okresie międzywojennym także więcej nie zostały rozegrane.

Oficjalna reaktywacja rugby w Polsce nastąpiła w latach 50. ubiegłego wieku. W Łodzi powstała wówczas sekcja przy kole nr 12 Zrzeszenia Sportowego Start, by następnie przejął ją Klub Sportowy Włókniarz. Po kilku latach istnienia sekcja jednak zaprzestała działalności, a klubowe odrodzenie rugby w Łodzi nastąpiło dopiero w 1968 roku. Rugbiści trenowali najpierw w Klubie Sportowym Metalowiec, by później przenieść się do Klubu Sportowego Budowlani, który stał się jednym z najbardziej utytułowanych klubów rugby w Polsce.

Do Łódzkiego Klubu Sportowego rugby wróciło dopiero w 2007 roku z inicjatywy Jacka Teodorczyka – wiernego kibica ŁKS. Początkowo powstała nieformalna, a następnie zarejestrowana w Polskim Związku Rugby, sekcja ŁKS Rugby Club, złożona głównie z klubowych sympatyków. Pierwsze treningi przeprowadził wybitny łódzki szkoleniowiec tej dyscypliny Mirosław Żórawski. Trenerem drużyny został Maciej Rękawiecki, którego wspierał Maciej Berger. Wśród rugbistów ŁKS znaleźli się, oprócz wyżej wymienionych:
– Michał Laskowski,
– Bartosz Bakuła,
– Jakub Jecajan,
– Michał Gocek,
– Paweł Kowalski,
– Piotr Kubiak,
– Łukasz Pyfel,
– Tomasz Janowski,
– Artur Aranowski,
– Adam Jakub Giercarz.
Drużyna startowała w rozgrywkach rugby 7-osobowego, rozgrywając także mecze towarzyskie.

Swój pierwszy zarejestrowany pojedynek (a w zasadzie dwumecz) ŁKS Rugby Club rozegrał 18 lipca 2008 roku, pokonując Gentelmenów Łódź 50:0 i 50:10. Przez kilka lat sekcja ŁKS Rugby Club brała udział w lokalnych turniejach typu „Rugby Raban”, czy oficjalnych rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby 7. Do 2012 roku ŁKS Rugby Club ze zmiennym szczęściem brał udział w kolejnych turniejach z cyklu Polskiej Ligi Rugby 7 czy Rugby Raban. Nasi rugbiści występowali w kolejnych turniejach klasyfikacyjnych i finałowych. Z dostępnych informacji wynika, iż najwyżej w końcowej lokacji znaleźli się w 2010 roku, kiedy zajmowali 4. miejsce. Dobre wyniki osiągali podczas kolejnych zawodów klasyfikacyjnych. I tak np. VIII Turniej PLR7, rozgrywany w listopadzie 2008 roku w Sochaczewie zakończyli na III miejscu. Był to zarazem debiut sekcji w turniejowych rozgrywkach. Równie wysoko byli także podczas XIV Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7, rozgrywanego w Zduńskiej Woli. Do 2012 roku rugbyści ŁKS zagrali w kilkudziesięciu turniejach.

ŁKS Rugby Club nie ograniczał się jedynie do treningów i meczów. Zawodnicy ochoczo brali udział w akcjach charytatywnych, wspomagali znaną wśród sympatyków ŁKS „Wigilię z Kibolami” czy odwiedzali Domy Dziecka, organizując pokazowe treningi. Sekcja rugby w ŁKS zawiesiła swoją działalność jesienią 2012 roku.

1926

Początki sekcji rugby w ŁKS. Kompletowanie drużyny i pomysł rozegrania meczu z warszawską drużyną Orła Białego. Pomysłodawcą jest Stanisław Sobociński. Zawodników trenuje Czesław Rembowski. Drużyna nie miała z kim rywalizować i została rozwiązana.

2007

Inicjatywa stworzenia sekcji rugby przy Łódzkim Klubie Sportowym. Podejmuje się jej Jacek Teodorczyk, jeden z kibiców ŁKS. Zalążki istnienia drużyny. Ochotników w tajniki rugby wprowadza utytułowany łódzki szkoleniowiec – Mirosław Żórawski.

2008 

Lipiec – ŁKS Rugby Club debiutuje w towarzyskim dwumeczu z Gentelmenami Łódź. Drużyna odnosi 2 zwycięstwa:
– 50:0,
– 50:10.
Listopad – ŁKS Rugby Club debiutuje w turniejach klasyfikacyjnych Polskiej Ligi Rugby 7. Drużyna zajmuje 3 miejsce podczas VIII Turnieju PLR7 w Sochaczewie. Ełkaesiacy wygrywają w swojej grupie z:
– RKND Nowy Dwór Mazowiecki,
– PniG Jasło.
W finałowej rozgrywce drużyna ŁKS ulega jedynie:
– Orkanowi Sochaczew,
– Frogs Warszawa. 

2009

Kwiecień – ŁKS Rugby Club nieźle prezentuje się podczas XIII Turnieju klasyfikacyjnego PLR7 Rugby Raban, zajmując 5. miejsce. W decydującym meczu ŁKS odnosi zwycięstwo nad Gentelmen`s Rugby Club Łódź 14:12.
Maj – ŁKS zajmuje 3 miejsce podczas XIV Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7. Turniej rozgrywany jest w Zduńskiej Woli. W ostatnim meczu ŁKS wygrywa z AZS Politechniki Wrocławskiej 19:12.
Czerwiec – rugbyści ŁKS zajmują 9. miejsce podczas XVIII Turnieju klasyfikacyjnego Polskiej Ligi Rugby 7. W meczu o 9. miejsce ŁKS Rugby Club zwyciężają RC Zduńska Wola 17:7.
Lipiec – w Sopocie, ŁKS Rugby Club bierze udział w finałowej rozgrywce Polskiej Ligi Rugby 7. Łodzianie zajmują ostatecznie 10. miejsce, a w meczu o jedną lokatę wyżej ulegają Flotylli Gdynia 7:24.
Wrzesień – drużyna bierze udział w dwóch turniejach. W I Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7 Jarocin Sevens, ŁKS zajmuje 5 miejsce, wygrywając decydujący mecz z Brygadą Bałuty Rugby Club 21:19.
Podczas IV Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7, rozgrywanego w Zgierzu ŁKS zajmuje 4. miejsce. W meczu o najniższy stopień podium łodzianie przegrywają ze Skrą Warszawa 0:38.
Październik – zespół zajmuje 4. miejsce w trakcie VIII Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7 „Łódź Sevens Cup”. W meczu o trzecią lokatę ŁKS doznaje porażki z Włókniarzem Zgierz 19:26.

 2010

Kwiecień – ŁKS Rugby Club zajmuje 4. miejsce na XIII Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7, rozgrywanym w Zgierzu. W meczu o trzecią lokatę ŁKS przegrywa z RC Częstochowa 12:35.
Maj – w Zduńskiej Woli, rugbyści ŁKS zajmują 5. miejsce w XIV Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7. W ostatnim meczu, dającym właśnie piątą lokatę, nasza drużyna odnosi zwycięstwo z RC Ruda Śląska 31:7.
Czerwiec – w klasyfikacji po XXVI Turniejach Polskiej Ligi Rugby 7, ŁKS Rugby Club zajmuje 4. lokatę z 91 punktami, zdobytymi podczas 7. turniejów.
Wrzesień – ŁKS zajmuje 7. miejsce podczas III Turnieju Polskiej Rugby 7 „Soho Sevens”. W meczu decydującym o końcowej klasyfikacji eŁKaesiacy odnoszą zwycięstwo nad AZS AWF II Warszawa 38:12. 

2011

Marzec – ŁKS Rugby Club zajmuje 11. miejsce po X Turniejach Polskiej Ligi Rugby 7. W 4. udziałach drużyna zdobywa 28 punktów.
Kwiecień – zespół ŁKS zajmuje 7. miejsce podczas XIV Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7 „Rugby Raban III”. W meczu o tę lokatę ŁKS odnosi zwycięstwo nad AZS UMED Łódź 28:7.

Maj – ŁKS Rugby Club zajmuje 6. miejsce w XV Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7, rozgrywanym w Zduńskiej Woli. W meczu o piątą lokatę ŁKS przegrywa z AZS AWF Katowice 0:15.
Lipiec – w klasyfikacji po XXIII turniejach ŁKS zajmuje 12. miejsce.

2012

Kwiecień – w klasyfikacji po XXI turniejach ŁKS Rugby Club jest na 56. miejscu. Dorobek ŁKS to 1 rozegrany turniej i 3 punkty.
Sekcja zawiesza działalność.

Autor.
T.W.

Źródło informacji.
100 Lat ŁKS - Dzieje Klubu 1908-2008, Zbiory prywatne

Zostań Fundatorem Serwisu

Chcesz zostać fundatorem serwisu?

Chcesz wspomóc projekt?

napisz do nas na: fundator@encyklopedialks.pl

 

Zostań Fundatorem Serwisu

Chcesz zostać fundatorem serwisu?

Chcesz wspomóc projekt?

napisz do nas na: fundator@encyklopedialks.pl

FUNDATOR SEKCJI

STRONY POŚWIĘCONE ŁKS ŁÓDŹ

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this