Developres Bella Dolina Rzeszów – ŁKS Commercecon Łódź 2:3

2023-05-13

Rzeszów

Warto zapamiętać:
– w drużynie z Rzeszowa wystąpiła była zawodniczka ŁKS – Ann Kalandadze,
– był to ostatni mecz w sezonie 2022/2023, po którym ŁKS mógł cieszyć się ze zdobytego Mistrzostwa Polski,
– w tie-breaku, drużyna z Rzeszowa dwa razy wychodziła na czteropunktowe prowadzenie (6:2 oraz 12:8), ale zawodniczki ŁKS niwelowały te przewagi,
– od stanu 12:8, zawodniczki z Rzeszowa zdobyły tylko jeden punkt – po dotknięciu siatki przez łódzki blok,
– mecz był ostatnim występem Jeleny Blagojević w Developres Rzeszów i w polskiej lidze.

Był to czwarty i ostatni mecz finałowy fazy Play-off sezonu 2022/2023 rozgrywek Tauron Liga – 87 edycji mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Mistrzostwa po raz 70 przeprowadzano w formule rozgrywek ligowych, a po raz 18 w postaci ligi zawodowej, organizowanej przez Polską Ligę Siatkówki pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Spotkanie rozpoczęło się od zaciętej wymiany ciosów. Obie drużyny nie wstrzymywały ręki w ataku, nie brakowało również przedłużonych wymian. Z czasem to Łodzianki wyszły pierwsze na prowadzenie 8:5. W kolejnych akcjach nadal trwała walka, ale stopniowo inicjatywę zaczęły przejmować rywalki. Gdy kontratak wykorzystała Jelena Blagojević, interweniował trener Alessandro Chiappini (15:13). Seria przy celnych zagrywkach Magdaleny Jurczyk trwała, wymiany były bardzo długie, ale kończyła je Jelena Blagojević. Przy stanie 13:18 ponownie interweniował szkoleniowiec Wiewiór. Dopiero po tej przerwie skutecznie zaatakowała Kamila Witkowska. W kolejnych akcjach ze zmiennym szczęściem punktowała Gabriela Orvosova, ale gospodynie pozostawały na prowadzeniu. Raz za razem punktowała Ann Kalandadze (24:16). Pierwszą piłkę setową obroniła Martyna Grajber-Nowakowska, ale kropkę nad i postawił blok na Aleksandrze Gryce.

W drugiej odsłonie nadal trwała zacięta walka. Przez dłuższy czas żaden z zespołów nie był w stanie zbudować wyraźnej przewagi. Dopiero seria bloków pozwoliła EŁKaeSiankom odskoczyć na 16:13 i o czas poprosił trener Antiga. W kolejnych akcjach na siatce skutecznie grała Julita Piasecka. Po ataku w siatkę Kalandadze, ponownie przerwę wykorzystał Rzeszowski szkoleniowiec (19:15). Po czasie asa dołożyła Valentina Diouf. Mimo wyraźnej straty gospodynie nie miały zamiaru odpuszczać, po bloku na Kamili Witkowskiej o czas poprosił trener Alessandro Chiappini (23:20). W kolejnej akcji zatrzymana została Blagojević. Łodzianki nie wykorzystały dwóch piłek setowych, jednak w ostatniej akcji Orvosova zaserwowała w siatkę, kończąc seta.

Trzeciego seta lepiej rozpoczęły Łódzkie Wiewióry, i szybko, po nieudanym ataku Orvosovej, pierwszy czas wykorzystał trener Antiga (5:2). Sytuacja zaczęła się zmieniać po podwójnej roszadzie w szeregach Developresu. Gospodynie poprawiły skuteczność w ataku i po zagraniu po bloku Izabelli Rapacz o czas poprosił trener ŁKS (9:10). Po przerwie rozpoczęła się wyrównana walka, uaktywnił się blok Łodzianek. Serię przy zagrywkach Lany Scuki zakończyła dopiero zagraniem przez środek Weronika Centka (21:17). W dalszej fazie seta nie brakowało emocji, jednak na prowadzeniu pozostawały Wiewióry. Rzeszowianki starały się walczyć, ale nie zdołały odrobić strat. Atak Julity Piaseckiej i blok na Kalandadze zamknęły partię.

Z nową energią w czwartego seta weszły Rzeszowianki. Gdy kolejnego asa posłała Kalandadze, interweniował trener Alessandro Chiappini (5:1). Passę rywalek przerwała dopiero atakiem Lana Scuka.  Dzięki skutecznym atakom Valentiny Diouf, ŁKS zaczynał odrabiać wysokie straty. Gdy asa dołożyła Roberta Ratzke, interweniował trener Antiga (15:12). Łodzianki walczyły, po bloku na Orvosovej i błędzie Szlagowskiej w ataku wynik wyrównał się 17:17. ŁKS nie zdołał pójść za ciosem, skuteczne zagranie Blagojević i blok na Valentinie Diouf pozwoliły gospodyniom odbudować część przewagi (19:17). Końcówka była emocjonująca, choć niepozbawiona błędów. Po nieudanym ataku Valentiny Diouf Rzeszowianki miały serię piłek setowych (24:20). Gdy Łodzianki obroniły dwie z nich, czas wykorzystał trener Developresu. Po przerwie Roberta Ratzke zaserwowała w siatkę.

5. set.
Po asie Kalandadze Developres prowadził 4:2 w tie-breaku. Gdy podwójny blok zatrzymał Valentinę Diouf, interweniował trener Alessandro Chiappini (2:6). W kolejnych akcjach to Łódzki blok punktował i o czas poprosił szkoleniowiec gospodyń (5:6). Za sprawą ataków Valentiny Diouf i Julity Piaseckiej dystans zaczął “topnieć” (10:12). W kolejnej akcji Rzeszowiankom nie udało się wyprowadzić ataku i o czas poprosił trener Antiga. Końcówkę lepiej rozegrały EŁKaeSianki. Dwa razy podwójny blok – najpierw na Kalandadze a następnie na Orvosovej zamknęły mecz.

Było to trzecie zwycięstwo ŁKS w rywalizacji finałowej, dzięki czemu po tym meczu zdobyliśmy tytuł MISTRZÓW POLSKI 2023 r. MVP spotkania, została wybrana Valentina Diouf, która zdobyła 36 punktów.