Enea PTPS Piła – ŁKS Commercecon Łódź 1:3
(23:25, 25:20, 14:25, 24:26)

Sezon 2018/2019 - Polska Liga Siatkówki Kobiet - najwyższy poziom rozgrywkowy

2019-02-02

Piła

Był to siedemnasty mecz fazy zasadniczej w sezonie 2018/2019 rozgrywek Tauron Liga – 83. edycji mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Mistrzostwa po raz 65. przeprowadzano w formule rozgrywek ligowych, a po raz 13. w postaci ligi zawodowej, organizowanej przez Polską Ligę Siatkówki pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Spotkanie zaczęło się od dobrych zagrywek Darii Szczyrby, które nie pozwoliły Pilankom wyprowadzić ataku. Punktowała za to Regiane Bidias i przy stanie 3:0 dla ŁKS o przerwę już poprosił trener Alessandro Chiappini. Po powrocie na boisko przeciwniczki szybko złapały swój rytm gry, doprowadziły do wyrównania 6:6, a potem wyszły na prowadzenie. Gdy zablokowana została Daria Szczyrba, PTPS prowadził 10:7, grę przerwał trener Michal Masek. Łodzianki odrobiły straty, gdy w polu zagrywki ponownie pojawiła się Daria Szczyrba – po ataku Ewy Kwiatkowskiej był znów remis (12:12). Kolejne cztery punkty z rzędu padły łupem gospodyń, które skutecznie grały blokiem. Łodzianki powoli, ale systematycznie odrabiały straty, a po autowym ataku Marharyty Azizowej to one wyszły na prowadzenie 18:17. Do końca seta już trwała walka punkt za punkt. Od stanu 23:22 dla przeciwniczek najpierw Klaudia Kaczorowska przebiła piłkę w aut, potem skutecznie zaatakowała Bidias, a w ostatniej akcji meczu Pilanki po złym przyjęciu nie dały rady przebić piłki na drugą stronę i ŁKS prowadził 1:0.

Od początku drugiej partii niewielką przewagę miały siatkarki z Piły, które kończyły ataki nawet z trudnych piłek. Gdy przewaga gospodyń wzrosła do trzech punktów (12:9), grę przerwał Szkoleniowiec Łódzkiej drużyny. ŁKS odrobił straty, ale po chwili Pilanki znów odskoczyły i po asie serwisowym Olgi Strantzali prowadziły 17:13. EŁKaeSianki zmniejszyły straty dzięki atakom Agaty Wawrzyńczyk (18:16), ale w końcówce nie do zatrzymania były Olga Strantzali i Marharyta Azizowa. PTPS wygrał tego seta 25:20 i wyrównał stan spotkania.

Po wyrównanym początku trzeciego seta Pilanki nie mogły poradzić sobie z zagrywkami Zuzanny Efimienko–Młotkowskiej i ŁKS odskoczył na trzy punkty (5:8). To od razu sprowokowało trenera Chiappiniego do wzięcia przerwy. Łódzkie Wiewióry cały czas utrzymywały kilkupunktową przewagę, a od stanu 13:10 zdobyły kolejne cztery punkty. Świetnie w bloku radziła sobie Klaudia Alagierska, z jej zagrywką miały problem Pilanki i przy stanie 17:10 dla ŁKS drugą przerwę w tym secie wykorzystał włoski szkoleniowiec Piły. Wiewióry były już jednak nie do zatrzymania. Łodzianki coraz lepiej grały blokiem, zatrzymując Azizową. Seta wysokim zwycięstwem ŁKS do 14 zakończył autowy atak Pauli Słoneckiej.

Seta dużo lepiej zaczęły przeciwniczki, które po bloku na Monice Bociek prowadziły już 4:1. Po chwili jednak na prowadzenie wyszły Wiewióry. Potrójny blok zatrzymał Azizową i było 5:4 dla ekipy z Łodzi. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, w końcu to Łodzianki odskoczyły na trzy punkty (11:8). Następnie rywalki zdobył sześć punktów z rzędu. Nie pomogła przerwa na życzenie trenera Maska i po asie serwisowym Pauli Słoneckiej to gospodynie prowadziły 14:11. Przy stanie 16:12 dla PTPS trener Masek wykorzystał już swoją drugą przerwę. ŁKS rzucił się do odrabiania strat i po atakach Bidias i Efimienko-Młotkowskiej Pilanki miały już tylko dwa punkty przewagi (18:16). Po bloku Efimienko-Młotkowskiej doprowadziły do remisu 19:19, a po chwili wyszły na prowadzenie 21:20. Po ataku Marharyty Azizowej rywalki miały piłkę setową przy stanie 24:21, ale nie były w stanie zakończyć seta. Końcówka należała do Darii Szczyrby, która kończyła ataki, blokowała, i wykonała ostatni atak. ŁKS wygrał 26:24 i całe spotkanie 3:1.

MVP spotkania została wybrana Regiane Bidias, która zdobyła 20 punktów.