Miejsce wydarzenia.
Łódź

Warto zapamiętać:
– był to ostatni mecz rundy zasadniczej w sezonie 2022/2023,
– zwycięstwo zagwarantowało drużynie zajęcie pierwszego miejsca w lidze, po rundzie zasadniczej.

Opis.
Był to mecz dwudziestej drugiej kolejki sezonu 2022/2023 rozgrywek Tauron Liga – 87 edycji mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Mistrzostwa po raz 70 przeprowadzano w formule rozgrywek ligowych, a po raz 18 w postaci ligi zawodowej, organizowanej przez Polską Ligę Siatkówki pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

1. set.
Po asie serwisowym Lany Scuki oraz zablokowaniu Julii Kąkol, EŁKaeSianki prowadziły 6:2. Dobrze prezentowały się w elemencie bloku, a ich rywalki miały problemy z kończącym atakiem. Siatkarki Budowlanych popełniały sporo błędów. Dopiero w późniejszym fragmencie seta odrobiły część strat, gdyż z lewego skrzydła trafiła Kąkol oraz zatrzymana została Kamila Witkowska (10:12). Taki stan nie utrzymał się długo. Po zakończeniu dłuższej wymiany przez Zuzannę Górecką oraz ataku w siatkę Kąkol, różnica ponownie wynosiła pięć oczek na korzyść ŁKS. Na tym Łódzkie Wiewióry nie poprzestały. Gdy na zagrywkę weszła Marta Pol, przewaga ŁKS stopniała do jednego punktu. Wiewióry, mimo trzech piłek setowych, nie potrafiły postawić kropki nad “i”. Dopiero po asie serwisowym Kamili Witkowskiej, siatkarki Alessandro Chiappiniego zakończyły tę partię 26:24.

2. set.
Na początku drugiej odsłony dwupunktowe prowadzenie uzyskały podopieczne Macieja Biernata. Nie potrafiły go jednak utrzymać, a po bloku na Julii Kąkol przegrywały 4:5. Zawodniczki ŁKS wyraźnie przyspieszyły i uciekły swoim przeciwniczkom. Po dobrym ataku Zuzanny Góreckiej oraz grze blokiem miały aż czteropunktową przewagę. Dodatkowo kontrę wykorzystała Lana Scuka i zrobiło się 11:6. Wiewióry cały czas starały się zwiększać swoje prowadzenie, a po zagraniu blok-antenka Anastazji Hryszczuk było 17:12. Wysokie prowadzenie Siatkarki spod szyldu Przeplatanki utrzymały do końca, a ostatni punkt w secie zdobyła Anastazja Hryshchuk.

3. set.
W trzecim secie siatkarki Grot Budowlanych szybko uzyskały dwupunktową przewagę (4:2). Od tego momentu obie ekipy punktowały naprzemiennie. Przechodzącą piłkę wykorzystała Julia Kąkol i przeciwniczki wyszły na prowadzenie (9:6). W drużynie Budowlanych nie zawodził blok, a dodatkowo znacznie poprawiły skuteczność w ofensywie. Po trafieniu Melis Durul było 16:9. Zawodniczki ŁKS zaczęły popełniać coraz więcej błędów. Wprawdzie udało im się zmniejszyć dystans z siedmiu do trzech oczek, ale do końca seta nie pozostało zbyt wiele czasu. Na więcej nie pozwoliły im podopieczne Biernata, które po zagraniu do skosu Adrianny Kukulskiej wygrały trzecia partię 25:20.

4. set.
Po słabszym secie zawodniczki Alessandro Chiappiniego powróciły do skuteczności nie tylko w ataku, ale przede wszystkim bloku. To właśnie za sprawą bloków Kamili Witkowskiej wyszły na wysokie prowadzenie. Dodatkowo w kontrze dobrze spisała się Lana Scuka i było już 7:3. Bardzo dobra gra blokiem miała decydujące znaczenie w tym secie, a atakujące Budowlanych były zatrzymywane raz za razem. Po wykorzystaniu kontrataku przez Zuzannę Górecką, różnica wynosiła już siedem punktów. W końcówce seta liderki tabeli nie pozostawiły przeciwniczkom złudzeń. Ostatni punkt zdobyły, gdy pomyliła się Melis Durul.

MVP spotkania, została wybrana Zuzanna Górecka, która zdobyła 19 punktów.