Grot Budowlani Łódź – ŁKS Commercecon Łódź
3:0 (25:17, 25:20, 25:16)

Sezon 2023/2024 - Polska Liga Siatkówki Kobiet - najwyższy poziom rozgrywkowy

2023-10-09

Był to pierwszy mecz fazy zasadniczej w sezonie 2023/2024 rozgrywek Tauron Liga – 88. edycji mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Mistrzostwa po raz 70. przeprowadzano w formule rozgrywek ligowych, a po raz 18. w postaci ligi zawodowej, organizowanej przez Polską Ligę Siatkówki pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Warto zapamiętać.
W meczu udziału nie wzięły kontuzjowane: Zuzanna Górecka i Klaudia Alagierska-Szczepaniak.

Bardzo dobrze w spotkanie weszły rywalki, które wielką uwagę skupiały na obronie. Atak oraz kontrę skończyła May, a Łódzkie Wiewióry popełniały błędy (5:1). O czas poprosił trener Alessandro Chiappini. Do gry włączyła się Valentina Diouf, a po błędzie ustawienia Budowlanych doszło do remisu 8:8. Nie spuszczały jednak z tonu podopieczne trenera Macieja Biernata. Kiedy Aleksandra Gryka została zablokowana dwukrotnie z rzędu, a May dołożyła asa, wówczas Grot Budowlani prowadzili 14:9. Na niewiele zdało się drugiej przerwanie gry przez szkoleniowca ŁKS. Bardzo dobrze dysponowana była Małgorzata Lisiak, która punktowała blokiem, jak i atakiem (18:10). ŁKS próbował jeszcze odrobić straty, ale ostatni punkt atakiem zdobyła Ana Bjelica i to Budowlane wyszły na prowadzenie w meczu (25:17).

W drugiej odsłonie wynik oscylował wokół remisu, ale tylko do stanu 5:5. Co prawda dwoma punktowymi blokami popisała się Aleksandra Gryka, ale przeciwniczki szybko złapały wiatr w żagle i objęły czteropunktowe prowadzenie. Wszystko rozpoczęło się od asa Lisiak oraz bloku Andrey Mitrović na Valentinie Diouf (7:5). Ponownie piłek nie kończyły zawodniczki ŁKS, podczas gdy Budowlane punktowały w kontrach (12:6). Lepszy moment co prawda zanotowały jeszcze Łódzkie Wiewióry, ale nie zdołały się zbliżyć do przeciwniczek na więcej niż cztery oczka (15:19, 16:20). W końcówce doszło jeszcze do wymiany zepsutych zagrywek. Zespół Grotu Budowlanych zdobył pierwszy punkt w sezonie po tym, jak w aut z pola serwisowego posłała piłkę Aleksandra Dudek (25:20).

Z wysokiego c trzecią partię rozpoczęły Budowlane, które po dwóch asach serwisowych Bjelicy prowadziły 4:0. Od razu zareagował przerwaniem gry trener Alessandro Chiappini. Nieustannie dobrze grały w ataku rywalki, a nawet kiedy to ŁKS miały kontrę w górze, wówczas atakowały w aut. ŁKS trzykrotnie z rzędu nie trafiał atakiem (1:8). Minimalną “zadyszkę” w końcowej fazie seta złapały Budowlane, które straciły cztery oczka w jednym ustawieniu (22:15). Chwilową niemoc przerwały dwa punkty zdobyte przez Mitrović z ataku. W kolejnej akcji w siatkę zaatakowała Julita Piasecka (25:16).

MVP spotkania została wybrana Mackenzie May. Najlepszą zawodniczką ŁKS została wybrana Amanda Campos z dorobkiem 7 punktów.