Kibu Vicuña nowym trenerem piłkarzy ŁKS Łódź

Łódź 2021

Sekcja.
Piłka nożna

Data wydarzenia.
2021-06-21

Miejsce wydarzenia.
Łódź

Opis.
49-latek zastąpił na stanowisku Marcina Pogorzałę, który tymczasowo prowadził zespół “Rycerzy Wiosny” przez cztery spotkania. Kontrakt trenera będzie obowiązywał do 30 czerwca 2022 roku, z opcją przedłużenia o kolejny sezon. W przypadku awansu do Ekstraklasy umowa zostanie przedłużona automatycznie.

Nowy sztab szkoleniowy pierwszej drużyny ŁKS tworzyć będą:
– Kibu Vicuña – pierwszy trener,
– Marcin Pogorzała – asystent,
– Paweł Drechsler – asystent,
– Jacek Janowski – trener bramkarzy,
– Michał Lewandowski – trener przygotowania motorycznego,
– Marek Jędrzejewski, Damian Krajewski i Marcin Kwiatkowski – fizjoterapeuci.

Nowy szkoleniowiec ŁKS urodził się 20 listopada 1971 roku w San Sebastian. Swoją trenerską karierę rozpoczął bardzo wcześnie, bo już w wieku szesnastu lat, gdy jeden z jego nauczycieli zaproponował mu prowadzenie szkolnego zespołu. Jakiś czas później Kibu Vicuña rozpoczął studia dziennikarskie, przy okazji uczestniczył w kursach trenerskich, prowadził reprezentację Uniwersytetu Nawarry i w końcu także całego regionu, gdzie miał okazję pracować z Raúlem García, Nacho Monrealem, Jonem Erice i Oier Sanjurjo. Następnie przez trzy lata zajmował się szkoleniem młodzieży w Club Atlético Osasuna. W klubie z Pampeluny José Antonio Vicuña Ochandorena współpracował z cenionymi fachowcami, m.in. z Cuco Zigande, Andoni Goikoetxea, Óscarem Lasaosa, Juanem Iribarrenem, Joshé Viela oraz Janem Urbanem.

Latem 2005 roku nowy trener ŁKS rozpoczął samodzielną pracę w CD River Ega, gdzie jak przyznał „doświadczył charakterystycznego dla mniejszych miasteczek elementu łajdactwa w futbolu, piłki ulicznej, którą żyją ludzie, a której nie uświadczymy w większych miastach” i gdzie stosował niesymetryczne ustawienie: 1-4-4-2. Dwa lata później Jan Urban zaproponował mu pracę w roli asystenta trenera Legii Warszawa i w ten sposób Hiszpan pojawił się w Polsce. Przez całą dekadę Kibu Vicuña był prawą ręką Jana Urbana najpierw we wspomnianej Legii (dwukrotnie), a także w Zagłębiu Lubin, Lechu Poznań i Śląsku Wrocław (w międzyczasie była też występująca w LaLiga 2 – Osasuna). Ze stołeczną drużyną wspomniany duet zdobył mistrzowski tytuł, dwa Puchary Polski, Superpuchar, a do tego dorzucił dwa wicemistrzostwa kraju i był bliski awansu do Ligi Mistrzów, z kolei w Lechu Poznań zdobył Superpuchar Polski, wyciągnął drużynę z ostatniego miejsca w tabeli, awansował z nią do europejskich pucharów (Liga Europy UEFA), gdzie zresztą poznaniacy pokonali na wyjeździe ACF Fiorentinę.

W 2018 roku Kibu Vicuña został pierwszym szkoleniowcem występującej w litewskiej A Lyga, czyli odpowiedniku polskiej ekstraklasy, Trakai (czwarte miejsce w lidze), a już jesienią tego samego roku zatrudniła go Wisła Płock. Hiszpan prowadził „Nafciarzy” w dziewiętnastu meczach, w tym siedemnastu w ekstraklasie. Ostatnie dwa lata spędził natomiast w Indiach, najpierw w Mohun Bagan, z którym Hiszpan wywalczył mistrzostwo kraju, a następnie w Karela Blasters.


Źródło informacji.
lkslodz.pl / Facebook - ŁKS Łódź

Autor.
slepson91

STRONY POŚWIĘCONE ŁKS ŁÓDŹ

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this