ŁKS Commercecon Łódź – Grupa Azoty Chemik Police 1:3
(20:25, 25:20, 20:25, 17:25)

Superpuchar Polski 2023 im. Andrzeja Niemczyka w piłce siatkowej kobiet

Superpuchar

2023-10-25

Była to dziesiąta edycja rozgrywek o Superpuchar Polski im. Andrzeja Niemczyka w piłce siatkowej kobiet, zorganizowana przez Polską Ligę Siatkówki (PLS) pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS). O trofeum rywalizowały mistrzynie Polski sezonu 2022/2023 – ŁKS Commercecon Łódź i zdobywczynie Pucharu Polski sezonu 2022/2023 – Grupa Azoty Chemik Police.

Warto zapamiętać:
– w meczu udziału nie wzięły kontuzjowane: Zuzanna Górecka i Klaudia Alagierska-Szczepaniak,
– w drużynie z Polic wystąpiła była zawodniczka ŁKS: Martyna Grajber.

Pierwszy punkt w meczu obijając Łódzki blok zdobyła Natalia Mędrzyk. Od początku ŁKS obrał sobie za cel w polu zagrywki Salihę Sahin. Świetnie w ataku radziła sobie Mędrzyk (6:5). Gra w środku seta zrobiła się znacznie bardziej wyrównana. Potem kolejna wykorzystana przez Valentinę Diouf kontra zmusiła trenera Fenoglio do poproszenia o pierwszą przerwę w meczu (14:11). To bardzo dobrze podziałało na drużynę. ŁKS w końcówce seta popełnił jednak zbyt dużo błędów własnych (22:19). To wybiło Wiewióry z rytmu. Agnieszka Korneluk zakończyła seta asem serwisowym (25:20).

Pomimo przegranej w końcówce trener Alessandro Chiappini postanowił nie zmieniać wyjściowego ustawienia. Łodzianki się nie załamały, a Paulina Maj-Erwardt coraz lepiej ustawiała się w obronie (5:5). Jej koleżanki z zespołu miały jednak trudności w przebiciu się przez blok rywalek. Swoją ekipę serią dobrych zagrywek obudziła Kamila Witkowska. ŁKS rozegrał się na tyle, że trener Marco Fenoglio zdecydował się na zmianę rozgrywającej. Valentina Diouf prezentowała się znakomicie (19:15). Wynik seta i wyrównanie stanu meczu przypieczętowała atakiem ze środka Aleksandra Gryka (25:20).

Dzięki skutecznej grze blokiem Gospodynie szybko odskoczyły (4:1). Bruna Honorio bardzo szybko zmieniła Elizabeth Inneh-Vargę. Ponownie Chemik pomógł sobie wrócić do gry dobrą zagrywką. (14:13). Oba zespoły prowadziły wyrównaną walkę, tym razem w środkowej fazie seta. Gra w obronie dała Policzankom okazję do objęcia prowadzenia. Kolejny kontratak po bloku wybiła Martyna Łukasik (19:15). EŁKaeSianki zaś miały gigantyczne problemy ze skutecznością swoich akcji w ofensywie. Swoje w polu zagrywki zrobiła zaś Aleksandra Dudek. To nie zdało się na zbyt dużo, bo po palcach kiwnęła Sahin (24:20), a wynik seta przypieczętowała Bruna (25:20).

Na boisku ze względu na drobny uraz odniesiony w trakcie trzeciego seta przez Julitę Piasecką pozostała Aleksandra Dudek. Okazji w obronie nie wykorzystała Dudek, a kontrę szybko skończyła Iga Wasilewska. Gospodynie popełniały coraz więcej błędów w ataku i po autowym uderzeniu Dudek było 11:8. Po przerwie na życzenie trenera Chiappiniego serię zagrywek dorzuciła Martyna Łukasik. Gra po stronie ŁKS wręcz się rozsypała. Amanda wyrzuciła kolejną piłkę w aut (18:10). Policzanki szły jak po swoje i chwilę później mogły cieszyć się z pierwszego trofeum w tym sezonie po skutecznym ataku Salihy Sahin (25:17).

MVP spotkania została wybrana Martyna Łukasik z dorobkiem 15punktów.
Najwięcej punktów dla ŁKS zdobyła Valentina Diouf – 16.

– Aleksandra Gryka,
– Kamila Witkowska,
– Valentina Diouf,
– Amanda Campos,
– Julita Piasecka,
– Paulina Maj-Erwardt (Libero),
oraz Paulina Zaborowska, Sonia Stefanik, Aleksandra Dudek, Kinga Drabek i Anastasiia Hryshchuk.

Trener: Alessandro Chiappini,
Trener II: Adrian Chyliński,
Trener II: Maciej Juszt,
Fizjoterapeuta : Marcin Kłębowski,
Trener Przygotowania Motorycznego: Michele Patoia.

Polsat Sport – skrót meczu
ŁKS Commercecon Łódź – Aleksandra Gryka i Alessandro Chiappini po meczu o Superpuchar Polski