ŁKS Commercecon Łódź – MOYA Radomka Radom 3:2
(26:24, 25:27, 14:25, 25:13, 15:12)
5. miejsce w sezonie

Sezon 2023/2024 - Polska Liga Siatkówki Kobiet - najwyższy poziom rozgrywkowy

2024-04-13

Był to drugi mecz o 5. miejsce rozgrywek Tauron Ligi – 88. edycji mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Mistrzostwa po raz 70. przeprowadzono w formule rozgrywek ligowych, a po raz 18. w postaci ligi zawodowej, organizowanej przez Polską Ligę Siatkówki pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Warto zapamiętać:
– drużynie z Radomia wystąpiły dwie byłe zawodniczki ŁKS: Krystyna Strasz i Monika Gałkowska,
– był to ostatni mecz w karierze Pauliny Maj-Erwardt i Krystyny Strasz – obydwie zawodniczki po meczu otrzymały podziękowanie od Klubu i Kibiców,
– na meczu było 1908 widzów.

Oba zespoły na początku meczu bardzo dobrze prezentowały się w obronie, ale tak jak w pierwszym meczu Radomka marnowała okazje w kontrataku (7:6). Łódzki zespół w środkowej fazie seta mógł liczyć na duet – Piasecka, Campos. Wynik rozjeżdżał się co jakiś czas (15:19) i to gospodynie zmuszone były gonić. Asem w rękawie trenera Alessandro Chiappiniego okazała się zaś podwójna zmiana. Na boisku pojawiły się Paulina Zaborowska i Aleksandra Dudek – druga z nich skończyła ważną kontrę (24:24), a zabójcze zagrywki Julity Piaseckiej zakończyły seta na korzyść EŁKaeSianek (26:24).

Martyna Świrad zapewniła zespołowi dobry start w polu zagrywki. Ponownie to przyjezdne odskakiwały, a gospodynie goniły. Dobrze prezentowała się Hilary Johnson (9:13). Znów ze świetnej strony pokazała się Aleksandra Dudek. Do remisu doprowadziła Campos (13:13) i od tej pory przez dłuższą chwilę zespoły walczyły punkt za punkt i to elektryczne reakcje w obronie zespołu z Radomia zaczęły przeważać na korzyść ŁKS. Julita Piasecka dała drużynie piłkę setową (24:22). Bezcenna okazała się obecność Natalii Murek, która doprowadziła do remisu. Ostatnią akcję wykorzystała Hilary Johnson i w meczu był remis 1:1 (25:27).

ŁKS lepiej otworzył trzecią partię (3:0), ale zespół z Radomia bardzo dobrze pracował w polu zagrywki. Zmuszał gospodynie do gry na wysokiej piłce i ułatwiał sobie pracę na bloku. Julita Piasecka zaatakowała w siatkę i gra Wiewiór kompletnie się posypała (8:14). Trio skrzydłowych – Johnson, Murek, Gałkowska pracowało prawie bez błędu, a obie libero uwijały się w obronie. Pierwsza z przyjmujących znowu zamknęła seta (14:25).

Trener Alessandro Chiappini zdecydował się otworzyć seta numer 4 z Kamilą Witkowską w miejsce Aleksandry Gryki i Aleksandrą Dudek na pozycji atakującej. To szybko przyniosło oczekiwany rezultat po bloku na Monice Gałkowskiej (11:9). Radomka zaczęła popełniać błędy własne, a Dudek mogła poćwiczyć grę na nowej pozycji. Amanda Campos przypieczętowała wynik dając swojemu zespołowi 5. miejsce na koniec sezonu (25:13).

5. set.
Zgodnie z przewidywaniami na seta „na dogranie” trenerzy dali szanse na boisku swojej ławce rezerwowych. ŁKS wystąpił więc w składzie: Zaborowska, Hryszczuk, Stefanik, Gryka, Dudek, Górecka, Maj-Erwardt (libero). Radomka zaś w składzie: Gajer, Reiter, Rybak-Czyrniańska, Moskwa, Nowakowska, Dąbrowska, Strasz (libero). Zespoły popełniały dużo błędów i gra wyglądała bardzo treningowo. Mecz zakończył blok na Paulinie Reiter (15:12).

MVP spotkania została wybrana Paulina Maj-Erwardt, która zanotowała 57% pozytywnego przyjęcia.