ŁKS Commerceon Łódź – Grot Budowlani Łódź 2:3
(19:25, 25:19, 25:17, 15:25, 16:18)

Sezon 2018/2019 - Polska Liga Siatkówki Kobiet - najwyższy poziom rozgrywkowy

2019-02-23

Był to dwudziesty mecz fazy zasadniczej w sezonie 2018/2019 rozgrywek Tauron Ligi – 83. edycji mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. Mistrzostwa po raz 65. przeprowadzano w formule rozgrywek ligowych, a po raz 13. w postaci ligi zawodowej, organizowanej przez Polską Ligę Siatkówki pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Pierwszą partię lepiej rozpoczęły EŁKaeSianki, które po podwójnym bloku na Annie Bączyńskiej prowadziły 3:2. Chwilę później było już 7:3 i o pierwszy czas poprosił trener Błażej Krzyształowicz. Zespół Grota zniwelował nieco straty i po ataku Magdaleny Stysiak tracił do ŁKS dwa punkty (8:6). Gdy przez podwójny blok przedarła się Monika Bociek EŁKaeSianki miały przewagę 10:7. Dobra zagrywka Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej sprawiła, że zespół gości miał problemy z przyjęciem. Przechodzącą piłkę zgasiła Regiane Bidias (13:8) i o kolejny czas poprosił szkoleniowiec Grota.Przy stanie 13:11 o przerwę poprosił trener Michal Masek. Dwa błędy Łódzkich Wiewiór wyprowadziły rywalki na prowadzenie 18:16 i o drugi czas poprosił trener Masek. Błąd Aleksandry Wójcik w ataku powiększył przewagę gości do stanu 21:18. Do tego Budowlane dołożyły podwójny blok na Regiane Bidias. Pierwszego seta zakończyła atakiem Jovana Brakocević (25:19)

Drugi set rozpoczął się od kontrowersji, punkt pierwotnie przyznano Budowlanym. Po konsultacji punkt powędrował na konto ŁKS, który rozpoczął od prowadzenia 2:0. As serwisowy Magdaleny Stysiak doprowadzili do remisu 3:3. Po chwili przyjmująca Budowlanych dołożyła jeszcze jedną punktową zagrywkę. Później do głosu znów doszły EŁKaeSianki, wychodząc na prowadzenie 6:4. Przewaga za chwilę powiększyła się do trzech punktów, kiedy Klaudia Alagierska skutecznie umieściła w boisku rywalek przechodzącą piłkę. Po dobrej zagrywce Aleksandry Wójcik, Budowlane z trudem wyprowadziły atak, jednak Magdalena Stysiak wyrzuciła piłkę daleko w aut, a w następnej akcji nie przebiła się przez blok gospodyń i przewaga ŁKS wzrosła do 13:9. Podobnie jak w pierwszym secie biało-czerwono-białe wypracowały sobie bezpieczny dystans w środkowej części partii i prowadziły 16:12. Po ataku Brakocević mieliśmy wynik 18:14, ale za chwilę równie dobrym uderzeniem zrewanżowała się Bociek. Atak po taśmie w aut Magdy Stysiak dał EŁKaeSiankom prowadzenie 22:17. Drugiego seta zakończył blok Klaudii Alagierskiej na Magdalenie Stysiak.

W trzeciej odsłonie pierwsze na dwupunktowe prowadzenie wyszły siatkarki ŁKS po autowym zagraniu Jovany Brakocević (4:2), a w kolejnej akcji dołożyła punkt atakiem Monika Bociek. Nieporozumienie w zespole gospodyń spowodowało, że ich przewaga stopniała do jednego punktu (5:4). Przy stanie 14:9 o czas poprosił trener Krzyształowicz, ale przerwa nie wybiła Aleksandry Wójcik, która posłała rywalkom asa serwisowego (15:9). Do tego rywalki dołożyły dwa błędy własne i Łódzkie Wiewióry mogły cieszyć się z ośmiu punktów przewagi. Gdy trzy kolejne „oczka” powędrowały na konto Grota , trener Michal Masek poprosił o chwilę przerwy. Mądre obicie bloku w wykonaniu Regiane Bidias dało Łódzkim Wiewiórom prowadzenie 20:13. W kolejnej akcji gospodynie dołożyły blok na Magdalenie Stysiak. Zepsuty atak Aleksandry Wójcik dał rywalkom 16. punkt i mimo sześciopunktowego prowadzenia trener Masek poprosił o czas. Jego zespół opanował chwilowe nerwy, a ostatni punkt EŁKaeSianki ponownie zdobyły blokiem.

Od mocnego uderzenia rozpoczęły czwartą partię siatkarki Grota. Przy stanie 7:3 dla gości o czas musiał prosić szkoleniowiec Łódzkich Wiewiór. Problemy w przyjęciu powodowały dalsze błędy, z czego skrupulatnie korzystały rywalki (3:10). Gospodynie wzięły się za odrabianie strat, a po dobrej zagrywce Klaudii Alagierskiej zmniejszyły je do trzech oczek (7:10). Złe przyjęcie Aleksandry Wójcik pozwoliło Jovanie Brakocević zbić przechodzącą piłkę i Budowlani prowadzili 15:9. Błędy własne sprawiały, że ŁKS tracił kolejne punkty. Przy stanie 10:18 o kolejną przerwę poprosił trener Masek. Przechodzącą piłkę skutecznie zbiła Stoltenborg i ekipa Grota prowadziła 20:12. Ostatni punkt w tej partii goście zdobyli podwójnym blokiem na Regiane Bidias (15:25).

5. set.
Podwójny blok EŁKaeSianek dał im prowadzenie 3:0 na początku tie-breaka. Od razu o czas poprosił trener Błażej Krzyształowicz. O kolejny zmuszony był prosić po czterech kolejnych akcjach, w których jego zespół zdobył jeden punkt, a gospodynie trzy (6:1). Po drugiej przerwie zespół Grota zaczął odrabiać straty i tym razem swoją przerwę musiał wykorzystać trener Michal Masek. Po ataku Regiane Bidias piłka obiła blok rywalek i wyszła w aut, co dało im prowadzenie 7:4. W kolejnej akcji Łódzkie Wiewióry zatrzymały blokiem Magdalenę Stysiak i zespoły zmieniły strony boiska. Wyrzucona za antenkę Monika Bociek nie była w stanie skutecznie skończyć piłki i mieliśmy szósty punkt dla gości. Z szóstej strefy skończyła za to Regiane Bidias i Wiewióry miały przewagę 10:7. Po błędzie Krystyny Strasz przewaga gospodyń stopniała do jednego punktu i o czas szybko poprosił szkoleniowiec ŁKS. Od stanu 13:11 trzy punkty z rzędu zdobyły zawodniczki Grota i to one miały w górze piłkę meczową. Ostatecznie o wyniku piątej partii rozstrzygnęła walka na przewagi, a wojnę nerwów wygrał zespół Błażej Krzyształowicza 18:16.

MVP spotkania została wybrana Jovana Brakocević-Canzian, która zdobyła 22 punkty.