Volero Le Cannet – ŁKS Commercecon Łódź 3:2

Sezon 2023/2024 - Liga Mistrzyń - CEV Volleyball Champions League - Women

2023-11-30

Cannes (Francja)

Warto zapamiętać:
– był to trzeci mecz ŁKS w grupie E Ligi Mistrzyń,
– w meczu udziału nie wzięły kontuzjowane: Zuzanna Górecka i Klaudia Alagierska-Szczepaniak.

Liga Mistrzyń 2023/2024 (oficjalna nazwa CEV Champions League Volley 2023 – Women) – 24. sezon Ligi Mistrzyń rozgrywanej od 2000 roku, organizowanej przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla żeńskich klubowych zespołów siatkarskich z Europy.

Łodzianki to spotkanie rozpoczęły od skutecznego bloku. Po asie serwisowym Julity Piaseckiej miały już dwa oczka z przodu (2:0). Przewaga stopniała jednak szybko, gdy asem popisała się Victoria Russu (4:5). Nie poprzestała na tym i gdy dołożyła kolejną punktową zagrywkę, to Volero Le Cannet znalazło się na wyższym prowadzeniu. Szczególnie, że Francuzki postanowiły odpowiedzieć Wiewiórom blokiem (8:5). Łodzianki się nie poddały i gdy tym samym odpowiedziała Kamila Witkowska wszystko było możliwe. Szczególnie, że blok ŁKS sprawił, że wynik wskazał na remis (18:18). Na nieszczęście Łódzkiej ekipy w ważnym momencie w ataku pomyliła się Amanda Campos. Nie zdemotywowało to EŁKaeSianek, które odważnie grały na siatce, a po asie Aleksandry Gryki miały oczko więcej (23:22). W pełni wykorzystały swoją szansę i to ŁKS triumfował w premierowej odsłonie po ataku Valentiny Diouf (25:23).

Drugą partię lepiej rozpoczęły przeciwniczki, szybko wychodząc na prowadzanie 5:2. Nie był to koniec ich zdobyczy, gdyż w kontrataku spisała się Kotikowa. Na siatce musiała więc popracować Aleksandra Gryka, aby w połączeniu z asem Diouf zmniejszyć dystans do jednego oczka (6:7). Nie na długo, gdyż z pola serwisowego odpowiedziała Kotikowa. W dodatku siatkarki Volero Le Cannet czujnie grały blokiem (12:7). W połowie seta we francuskiej ekipie asem popisała się też Dayeong Lee, wobec czego to właśnie ta drużyna była na dobrej drodze do wygranej w tej partii (16:10). Szczególnie, że Łodziankom w końcówce przydarzył się błąd podwójnego odbicia. Tym razem nie dały rady zaskoczyć rywalek i musiały się pogodzić z porażką po swoim dotknięciu siatki (18:25).

W seta numer trzy także lepiej weszły gospodynie, które po asie Lyashko wypracowały sobie od razu przewagę w postaci czterech oczek. Dopiero blok Gryki poprawił nieco sytuację ŁKS (6:8). Nie na długo, gdyż długie akcje należały do ekipy z Francji. Szczególnie, że w połowie seta dobrze zagrywką popracowała Russu (16:12). Nie był to koniec skutecznej gry Francuzek w polu serwisowym, gdyż dwa asy z rzędu zanotowała na koncie Kotikowa. Za to Wiewióry nie pomagały sobie popełniając błędy. Po autowym ataku Aleksandry Dudek to więc Volero było coraz bliżej kolejnej wygranej (14:21). W decydującej fazie punktową zagrywkę dodała jeszcze Lee, a kropkę nad i postawił blok drużyny z Francji (25:15).

Znów lepiej otworzyły partię Francuski, które nie odpuszczały w bloku i ataku (5:2). Dobre wejście na boisko zaliczyła jednak Sonia Stefanik, dzięki której ŁKS szybko przejął inicjatywę. Do jej skutecznej gry na siatce dołączyła Amanda i to Łodzianki miały już trzy oczka z przodu (11:8). W jednej z kolejnych akcji nie zdołała jednak uniknąć błędu, a wynik wskazał na remis. ŁKS kontynuował skuteczną grę w bloku i po punkcie zdobytym przez Kamilę Witkowską Wiewióry miały wszystko w swoich rękach, by przedłużyć mecz (22:17). Udała im się ta sztuka, o czym zdecydowała ostatecznie autowa zagrywka gospodyń (20:25).

5. set.
W tie-breaka lepiej weszły siatkarki z Francji, które po udanym ataku Elizavety Kochuriny wyszły od razu na trzypunktowe prowadzenie. Długie oczekiwanie na rozpoczęcie tie-breaka i niekorzystne sprawdzenie przerwanej akcji zdecydowanie nie sprzyjały ŁKS, który po atakach Kotikowej tracił punkty dalej (1:5). Szczególnie, że w połowie Kotikowa dołożyła asa. W końcówce Valentina Diouf starała się jeszcze dać sygnał do walki, ale po bloku na niej gospodynie były już o krok od triumfu (12:6). Ostatecznie zwycięstwo w całym meczu dał im atak ze środka Lyashko (15:7).

MVP spotkania została wybrana Dayeong Lee.